27 Mart 2008 Perşembe

Muhteşem ikili: şarap ve peynir

Tarihle bilinen ilk peynir üretimi tahminen bundan 8 bin yıl önce Mezopotamya veya İndüs vadisinde çobanlar tarafından yapılıyordu. Şu Anda ise dünyada binin üzerinde peynir çeşidi bulunuyor. Kahvaltı ve yemeklerin vazgeçilmezi peynir, içkilere meze olarak de eşlik ediyor.

Nasıl zevkler ve renkler her insanların algısına göre değişirse, hangi cins peynirin hangi şaraba daha çok yakışacağı da zevke göre değişebilir. Genel kuralların dışında, hangi şarabın hangi peynire iyi eşlik ettiği konusunda kesin bir şey söylemek zor. Bunu keşfetmenin en zevkli ve doğru yoluysa şarap ve peynir arasında aroma dengesini göz önünde bulundurarak kendi seçiminizi belirlemektir. Şarap ve peynirin aroması aynı seviyede olmalıdır. Peynirin aromasının şarabı bastırmaması, şarabın aromasının da peyniri bastırmaması gerekir. Kırmızı şaraplar genelde sert peynir, beyaz şarap ise yumuşak peynir çeşitleriyle uygun bir birliktelik oluşturur. Beyaz peynir ve aşırı tuzlu peynirler ise şarapla uyumlu olmayan peynirlerdir. Şarap ve peynir partileri düzenleyerek sevdiklerinizle hem hoş vakit geçirebilir, hem de kendi zevkinize uygun şarap-peynir ikilisini keşfedebilirsiniz.

Tadım partisi
Zevkinize uygun şarap-peynir eşleşmesini en iyi “şarap ve peynir partisi” düzenleyerek keşfedebilirsiniz. Burada dikkat edilecek en önemli unsur şarap ve peynirin birlikte sinerji yaratarak üçüncü bir aroma deneyimini ortaya çıkarmasıdır. Şarap-peynir eşleşmesinde başarının anahtarı üzüm cinsinin yöresinde üretilen peynirin, yine orada üretilen şaraba uyması prensibinde yatar. Benzer yörelerin kültürleriyle harmanlanan mutfak anlayışından yola çıkarak peynir-şarap eşleşmesini yapabilir, partiye katılacak her misafirden en sevdiği bir şişe şarap ve peyniri getirmesini isteyerek işe başlayabilirsiniz. Zengin çeşitte şarap ve peynirin tadılması zamanın daha keyifli geçmesini ve uygun sonuçlara varılmasını sağlar. Şarap ve peynir partisinin önemli bir oyuncusu ise ekmektir. Peynirlerle birlikte yenecek ekmek veya krakerlerin mümkün olduğu kadar nötr lezzette olanlarından seçilmesi gerekir. Tuzlu ya da tatlımsı tahıl ekmekleri damaktaki şarap ve peynir dengesini bozar.

Parti mönüsü
Fransız peynir çeşitleri arasında rokfor (roquefort), bri (brie), kamambar (camembert), çevr (chevre), emeantal (emmental), ve çedar (cheddar) sayılabilir. Fransız peynirleri genelde yumuşak ve fazla tuzlu olmayan bir tada sahipken, Türk peynirleri oldukça sert ve tuzlu örnekler gösterir. Şaraba uygun Türk peynirleri arasında taze kaşar, otlu peynir, dil peyniri, isli peynir, örgü peynir, keçi peyniri sayılabilir. Şaraplarla tuzlu peynirler arasındaki uyumsuzluğu çiğ ya da pişme meyvesiyle giderebilirsiniz. Sert karakterli peynirlerle servis yapılan meyve, şarapla peynir arasında katalizör görevi görür.

Fondü: Şarap ve peynirin birlikteliği

Şarap ve peynir ikilisinin buluştuğu partilerde en tercih edilen tariflerden biri de İsviçrelilerin fondüsüdür. İsviçre’de 18. yüzyılda peynir ve şarap, ekonomi için iki önemli girdiydi. Hemen hemen her evde bulunan şarap ve peyniri çok pratik bir tarifle harika bir yemeğe çeviren İsviçrelilerin fondüsü, bugün geleneksel İsviçre mutfağının bir lezzeti olarak biliniyor. Geleneksel İsviçre fondü tarifinde, gravyer ve emental peyniri, erirken peyniri direkt ateşten koruyan sek beyaz şarap, çok taze olan peynirin tadının keskin ve acı bir tat olmasını engelleyen kirş (vişne brandisi kirsch), peynirin dağılmasını engelleyen mısır unu (normal un da kullanılabilir) ve sarımsak bulunuyor. Misafirler ise özel fondü çatalıyla ekmeklerini şarapta erimiş sarımsak aromalı peynire daldırıyor. Peynir fondüsünün yanında farklı mutfakların yemeklerinden esinlenen Meksika fondü, biftek fondü, domates fondü, çikolata fondü, karamel ve konyak fondü gibi birçok farklı tarifler var. İşte size geleneksel İsviçre fondü tarifi…


6 kişilik
Malzemeler:
1 diş sarımsak, ortadan ikiye bölünmüş
1.5 çay fincanı sek beyaz şarap
1 çorba kaşığı mısır unu veya normal un
2 çay kaşığı kirş (vişne brendisi)
2 çay fincanı emental peyniri
2 çay fincanı gravyer peyniri
baget ekmeği

Hazırlanışı:

Sarımsağın ortadan ikiye bölünmüş yerlerini herhangi bir pişirme kabının dibine ve çeperine sürün. Kabın içine şarabı koyun ve ısıtmaya başlayın. Kirş ve mısır ununu ayrı bir kapta karıştırın. Şarabın içine peynirleri koyup (daire şeklinde değil) zigzaglar çizerek karıştırın. Böylece peynirin topaklanmasını engellersiniz. Peynir eriyince mısır unu ve kirş karışımını üzerine ekleyin ve karıştırın. Yaklaşık 5 dakika daha pişirdikten sonra karışımı ateş üzerindeki fondü kabına aktarın. Baget ekmeğini küp halinde doğrayın.
Afiyet olsun

Şarap ve peynir eşleşme önerileri

Taze kaşar- Villa Neva Beyaz, DLC Sultaniye-Emir
Otlu peynir- Kav Boğazkere-Öközgözü, DLC Cabernet Sauvignon-Merlot
Mozarella- Villa Neva Kırmızı, DLC Öküzgözü
Dili peyniri- Antik Beyaz, Villa Neva Kırmızı, Nevşah
Labne- Nevşah, Villa Neva Beyaz
İsli peynir- Antik Beyaz, Antik Kırmızı, DLC Öküzgözü
Örgü peynir- Antik Kırmızı, Karma Gamay-Bogazkere
Keçi peyniri- Moskado, Safir
Parmesan- Kav Narince, DLC Cabernat Sauvignon-Merlot
Gravyer- Antik Kırmızı, Kav Boğazkere-Öküzgözü
Emental- DLC Öküzgözü, Antik Kırmızı
Çedar- DLC Kalecik Karası, Sarafin Chardonnay
Güçlü aromatik peynirler- Riesling, Moskado, Safir

Kaynak: Bouquet

Hiç yorum yok: