5 Mayıs 2008 Pazartesi

iki film: Kramer vs. Kramer / Vantage Point

Pazar günü evde yayma günüydü (ya da PTT günü ;), ee Cumartesi o kadar dolaşırsak sokaklarda böyle olacağı belliydi :)

Evimizin rahat, huzurlu ortamında tüm gün boyunca neredeyse birşeyler atıştırıp film izledik...

İlk izlediğimiz film "Kramer vs. Kramer"...Yıllar önce izlemiştim ama artık yaş ilerleyip de başka bir gözle baktığımdan mıdır bilinmez, ağlamaktan durduramadım kendimi...Çok etkiledi beni film-yine..Eee boşuna değil ki film 5 Oscar alsın.

(En İyİ Film, En iyi Yönetmen (Robert benton), En İyi Yrd Kadın Oyuncu (Merly Streep), En İyi Erkek Oyuncu (Dustin Hoffman), En İyi Uyarlama (Robert Benton) / 1980)

Filmin konusunu herhalde çoğu kişi biliyordur, eğer bilmeyen varsa buradan gerisini okurken dikkat çünkü içerik geliyor:


"Avery Corman’ın romanından uyarlanan filmde Ted ve Joanna’nın boşanmalarıyla beraber başlayan velayet kavgasının bir anne ve babaya ebeveyn olmayı öğretmesini seyredeceksiniz.


Joanna kocası Ted’i terk ederek onu oğulları Billy ile tek başına bırakır. Hayatında, belki de en beklemediği anda yaşanan bu gelişme işkolik bir adam olan Ted’in tüm düzenini altüst eder. Daha yalnızlıklarının ilk gününde baba ve oğul birbirlerini aslında hiç tanımadıklarını görürler. Çocuğuyla o güne kadar hiç yalnız kalmamış olan Ted ona sabah kahvaltısında ne yedirmesi gerektiğini bile bilmemektedir. Günlük hayatın en basit alışkanlıklarının nasıl bir drama dönüşebileceğini izleyeceğiniz Kramer Kramer’e karşıda bu ilk kahvaltı sahnesi, Dustin Hoffman’ın sadece bir tost yapabilmek için verdiği uğraş, dram sinemasının klasikleri arasında sayılabilir.

Zamanla baba ve oğlun arasında gelişen ilişki sayesinde Ted baba olmayı öğrenmeye başlar ve hiç beklemediği halde bundan keyif alır. Ancak Joanna’nın aniden dönüp gelmesi ve oğullarının velayetini istemesi üstüne ikili arasında kıyasıya bir savaş başlar. Kaynak: beyazperde"

Kesinlikle tekrar ve tekrar izlenebilecek, çok çok kaliteli bir film... Imdb puanı 7,6/10


İkinci izlediğimiz film ise, "Vantage Point". Klasik bir Amerikan Başkanı'na suikast filmi gibi duruyor aslında ve bu tip "Amerikan kahramanlığı" da az değil filmde ancak yine enteresan bir şekilde işlenmiş. Yani alışılageldik dümdüz bir film değil. Film içinde aynı olaya değişik insanların bakışlarıyla yaklaşılmış, 5 farklı bakış, enteresan kılan da bu. Çok uzun değil, 86 dakikalık bir film. Boş bir zamanda rahat rahat izlenebilir. Oyuncular; Denniz Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker, Sigourney Weaver, William Hurt. IMDB puanı 6,7/10 ona göre ;)

Hiç yorum yok: