29 Ocak 2009 Perşembe

sosyal sorumluluk-4

Aşağıda gördüğünüz yazı bugün şirketimizle, gönüllü çalışmalarına yönelik ilk toplu duyurumuz, açıklamamız. neler yaptık, neler planlıyoruz anlattık, fotoğraflarla da tüm bu ihtiyaç içinde olanları arkadaşlarla tanıştırdık...
daha almamız gereken çok yol ve denize fırlatmamız gereken çok "canlı" var...

çok çalışmak gerek çoookkk...
en önemlisi sevgi ile...
gökçe******
Merhaba Arkadaşlar,

İhtiyacı olanlarla tanıştıkça, ne kadar yokluk içinde olduklarını gördükçe ve tüm bunların karşısında bizlerin sadece bir damla olduğumuzu farkettikçe, acizliğimizin bizi nasıl ezip geçtiğini ifade etmek çok zor...
O kadar yokluk içindeler ki, hayalleri bile yok, herşey lüks onlar için, yemek yemek bile...

Herbirimiz onları ferahlatacak bir bardak su olmak isteriz tabi ki, fakat biz çalışanlar olarak da durumlarımız çok parlak değil maalesef.
Ama hiçbir şey yapmamaktansa damla olmanın da önemli olduğuna inanıyoruz.

Destek almadan devam etmek çok zor ama bunu gerçekleştirirken de kimseyi rahatsız eden taraflar olarak anılmak istemiyoruz.
Yukardaki butonları kullanarak tercihinizi bildirirseniz, bundan sonraki duyurularımızı sadece bize olumlu dönüş yapan arkadaşlarla paylaşmaya devam edeceğiz.

Şimdiye kadar verdiğiniz destek için çoooook teşekkürler arkadaşlar !

Bugune kadar neler yaptık..

Aile ve Çocuk

- İlkokula giden biri kız, ikisi erkek 3 çocuklu bir anne

Kızılay Beykoz Şube'si başkanı Çiğdem Hanım'ın bize bildirmiş olduğu bir aile ile tanıştık.
Anadoluhisarı Yenimahalle'de oturuyorlar.
Baba alkolik ve uyuşturucu kullanıyor, anneye ve cocuklara eziyet ediyor ve çalışmıyor.
Bu nedenle yaşadıkları evden hiçbir şey almadan evi terk etmişler.
Konu komşu ve aile desteği ile baraka gibi bir eve sığınmışlar.
Şimdi yardımlarla aileye ait arsa üzerine 50 metrekarelik bir ev yapmaya çalışıyorlar, nedeni ise şu anda kaldıkları barakadan Nisan'a kadar çıkmalarının istenmesi.
Sedef'in tanıdığı müteaahhit Ramazan Bey, eve ait -dışkapı, PVC pencere, mutfak ve banyo için fayans, iç duvar boya ve alçı, klozet- gibi birçok masrafı üstelendi.
Fakat o kadar çok şeye ihtiyaç var ki buna rağmen bitmiyor.
Acil olarak işçilik ve çatı malzemesi için nakit gerekiyor ( toplam 2.750 TL)
Aile için ciddi tehdit oluşturan ve çocuklarının ruhsal durumunu hiçe sayıp onları bile tehtit eden "ailenin işe yaramaz erkeğinin" sürekli tacizlerine maruz kalan ailenin bu durumu için Hande, hukuksal açıdan çevresinden bilgi alarak destek vermektedir.
Çocukların ruh durumları da bozulduğundan özellikle Kızılay bu konuda yardımcı olmaya çalışacak.
Hande, Sedef ve Tülin aileyi ziyaret etmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili hesap numarası vb bilgileri sizinle daha sonra paylaşacağız.

Bu ziyaret sırasında çektiğimiz fotoğrafların bazıları...
Soldaki: o küçük arsaya kondurmaya çalıştıkları küçük gecekondu. Ancak paraları olmadığından inşaat artık devam etmiyor. evin önündeki ise "anne" ve "mağdur kadın" Hatice Hanım...
Sağdaki: Bu ev şu anda yaşamaya çalıştıkları baraka...

- 2,5 yaşında hasta çocuk
Baba işsiz, anne böbrek hastası, çocuğun apandisiti patlamış ve kana karışmış
Doktorlar ilk teşhiste doğru tanı koymadıkları için zehir kan yolu ile beyne gitmiş
Bu nedenle hastanede yatıyor
Yeşilkart kullanıyorlar, ancak bazı tahlileri maalesef yeşilkart ile karşılanamıyor
Çapa Hast.'de çekilecek beyin tomografisi için 300 TL bağış yapıldı (Tülin-Kızılay)
Yiyecek ve giyecek ihtiyaçları ve sağlık giderleri için nakite ihtiyaçları var

-Okullar ve eğitim desteği
Okullarda çocukların eğitim ihtiyaçlarına manevi olarak nasıl katkıda bulunabileceğimizi öğrenmek maksadı ile Aydilek ve Sinem Kavacık'ta ki en yakın okulu ziyaret ettiler. Okul müdürü bu desteğe çok ihtiyaçları olduğunu ve memnuniyetini iletti.
Fakat okullara verilecek bu tarz destek için kaymakamlıktan izin alınması gerekiyormuş.
Bu nedenle Gökçe, Sinem ve Aydilek tüm bağış ve çalışmalar için grup adına genel izin başvurusunda bulunmak için çalışacaklar.

-Kan Bağışı Kampanyası
Yaklaşık 30 kişi gönüllü olmak istedi, ancak farklı nedenlerden dolayı (kan düşüklüğü, ilaç kullanımı,hastalık vs) sadece 16 kişinin başvurusu kabul edilebildi.
(Serdar Tarhan, Tuğba Şahin, Banu Konca, Nuray Boz, Mehmet Doğan, Murat Öztürk, Özlem Taşören, Türker Mutlu, Ebru Şahin, Cevat Akınal, Sena Usta, Akın Eşme, Ezgi Kavurmacı, Aylin Özmutlu, Aydilek Erem)

Bu arkadaşlarımızın her birinin kan grubu kartları 15-20 gün içinde Kızılay tarafından hazırlanıp gönderilecek.
Bu vesile ile verilen kanlar kullanılmadan önce ayrıca tahlil yapılacağı için herhangi bir sorunla karşılaşıldığında (kanda belirlenen hastalık vs) forma yazılı telefon numaralarından bizzat aranıp kişiye özel haber verilecek.

Beykoz Hayvan Barınağı İyileştirme Projesi

Gökçe, Hande, Emel ve Arzu aracılığı ile Gökçe'nin banka hesap numarasından ve elden ödemeler ile 746 TL şirket içinden nakit toplandı.
(Şevin Kaplan, Sinem Kızılırmak, Asiye Okdemir,Müge Akıncı,Ahmet Memiş,Gökçe Gizer,Aydilek Erem,Hande Çetinova,Tülin Kökten,Arzu Yalçın,Bahadır Tuna,Gökçe Özses,Ceylan Kaynar,Selma Tuncay,Rukiye Özata,Ebru Odabaşı,Nazan Kul,Aylin Özmutlu, Tülay Şahin,Buket Yalman,Emel Yılmaz,Çiğdem Goksu,Sedef Ay,Mustafa Çakar, Ercüment Sinemillioğlu,Sena Usta,Itır Aydın,Alpaslan Ersever, Pelin Diptaş ve Girişten arkadaşlar Kadir, Özlem,Cemil, Mert, )

Tülin'in aracılığı ile tanıştığımız Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Bey, Beykoz barınağında hayvanların yaşadığı kapalı alanların daha temiz ve sıcak olabilmesi için palet (hayvanların üstene yatabilecekleri kalın plastik malzeme) tedariki için gönüllü oldu. 3.000 TL üzerindeki paletlerin masrafını kendisi karşıladı.

Emel'in vasıtası ile Küçükçekmece hayvan barınağı gönüllülerinden Ertan Bey ile irtibata geçildi.Kendisi iletişimde bulunduğu gönüllü grubu ile 13'er kiloluk 15 adet yavru ve yetişkin köpek maması, 90 kutu konserve mama ve bir miktar çelik su kabı bağışı yaptı.
Ayrıca kırık ameliyatlarının karşılanması için çevresindeki veterinerlerde fiyat araştırması yapıyor.

Arzu aracılığı ile 100 çift muayene eldiveni tedarik edildi.

Şu anda Emel ve Gökçe tarafından elimizdeki nakit ile alabilmeyi planladığımız ilaçlar için fiyat araştırması yapılıyor.

Ayrıca isterseniz bu barınaktaki hayvanlardan istediğinizi sahiplenebilirsiniz. Böyle bir talebinizi olursa lütfen bizimle irtibata geçiniz, sizi seve seve yönlendireceğiz.

Barınak ziyaretimiz sırasında çektiğimiz bazı fotoğraflar...


Toplamda 400 üzeri köpeğe ev sahipliği yapan Beykoz barınağında, 40 adet yavru köpek de bulunmakta.

Hiç yorum yok: