24 Şubat 2009 Salı

Markopaşa Gerçeği

Nihayet okumaya fırsat bulabildiğim kitaplardan "Markopaşa Gerçeği".

Markopaşa, yıllar içerisinde bir çok davaya karşı direnmiş, halk tarafından çok ama çok benimsenmiş, ilk sayıdan hemen önce hiçbir bayinin "satmaz!" bahanesiyle satmak istemediği, ancak ilk sayının (6000 baskı) hepsi tükenmesine rağmen, talebi hiç azalmamış, sonraki yıllarda da ismi değişerek dahi olsa halkın okumaya ve istemeye devam ettiği bir siyasi mizah dergisi.
(1946-1950)

Kurucuları; Sabahattin Ali (başyazar ve derginin kurulması için maddi kaynağı da sağlayan kişi) ve Aziz Nesin. Önceleri fikren içinde olmuş, kuruluş aşamasında çok aktif rol alamamış ama 2. sayıdan sonra yazıları ile dergi sayfalarında ve kararlarında etkin bir rol oynayan Rıfat Ilgaz da ekipten. Yazarlar ve emek verenler arasında, Mücap Nedim Ofluoğlu, Mustafa Uykusuz gibi değerli isimler de var.

Markopaşa, zamanında tam bir ana muhalefet gibi tepki gösteren bir dergi. Bu yüzden, yukarıda da dediğim gibi çok dava açılmış, ara ara bazı sayıları toplatılmış. Hatta o kadar sık bu durumla karşılaşmışlar ki, "Toplatılmadığı zamanlar çıkar" şeklinde cümlelerle çıkmaya başlamış zaman zaman :)
Dergi, zaman içerisinde isim değişikliklerine uğrayarak hayatına devam etmiş, bu isimler:
Merhumpaşa, Malumpaşa, Yedi-Sekiz Hasan Paşa, Hür Marko Paşa, Bizim Pşa, Ali Baba'dır.

yazıların altlarında kimin yazdığına dair imzalar yoktur. bu yüzden bazı yazıların kime ait olduğu tahmin edilebilse de bazılarında araştırmacılar muallakta kalmaktadırlar hala.

çok enteresan, kaotik bir dönemi, yüzünüzde kocaman bir gülümseme ile inceleyebileceğiniz bir kaynak. Yazarı Mehmet Saydur, Çınar Yayınları'ndan...
Konu kitap olunca, her zaman şiddetle tavsiye ederim! :)

iyi okumalar!

Hiç yorum yok: