24 Şubat 2009 Salı

Nagyida Çingeneleri

blogumu takip edenler bilir dans tutkumu..


Cumartesi günü bir çingene masalı olan Nagyida Çingeneleri dans gösterisine gittik işte bu içimde yine bu tutku ile...

kısaca bu gösteriden bahsetmek istiyorum ki, bir kez daha bu grup Türkiye'ye gelirse kaçırmayın, gözlerinize bir şölen yaşatın ;)

Nagyida Çingeneleri, Macar şair Janos Arany tarafından 1852'de yazılmış epik bir komedi şiiri aslında.


Arany bu şiiri, Avusturya ve Macaristan arasındaki bağımsızlık savaşından esinlendiği öykülerin parodisi tarzında yazmış, bu nedenle eser gerçek olgulara dayanıyor.Nagyida Çingeneleri, Budapeşte merkezli ünlü dans grubu"Experidance" tarafından yorumlandı.


Gösteri ilk olarak Macaristan'da 2006'da yayınlanmış.koreografi Roman Sandor'a ait. Sandor, Macar folk dansları, Macar Çingene kültürü ve çeşitli uluslararası dans tarzlarını birleştirmiş ve ortaya bu esprili dans eseri çıkmış.

Kısaca konudan da bahsetmek gerekirse:


"Nagyida Çingeneleri"nin öyküsü 17.yy sonunda geçer. General Puch komutasındaki Avusturya birliklerinin, Macaristan'da Nagyida kalesine nasıl saldırdıklarını anlatır. Yüzbaşı Peredo'nun komutasındaki Macar savunmacılar, insan gücü, yiyecek ve cephane açıkları olduğunu kısa sürede anlayarak başka seçenekleri olmadığından, kaleden ayrılıp idareyi çingenelere ve onların renkli liderleri Csori'ye devretmeye karar verirler. Kalenin şen, mutlu ve pervasız yeni sakinleri ellerine geçirdikleri bu kraliyet meskeninde, ziyafetler ve danslarla kutlamalar yapıp, şanlı zaferlerin ve güzel bir geleceğin düşlerini kurarlar."

Tam bir çingene büyüsü! :)


grup 24 kişiden oluşuyor ve gösteri 90 dakika sürdü. grubun performansı çok ama çok iyiydi. kostümler renkli, müzikler kıpır kıpır, dansçılar güleryüzlü idi..

hıım ayrıca, gösteri başlamadan 10-15 dakika önce tüm dansçı çingeneler ;) biz izleyicilerin arasına karıştılar, özellikle çocuklarla sohbet ettiler, tam da birer çingene gibi birbirlerine salonda oradan oraya seslenip durdular :)salon: Türker İnanoğlu Show Center (çok büyük, şık, etkileyici bir salon)


http://gokceninozsesi.blogspot.com/

Hiç yorum yok: