19 Mart 2009 Perşembe

beynin anatomisi

Aşağıda linkini verdiğim sitede (National Geographic) beynin yapısını, bölülerini ve alzheimer hastalığının nasıl geliştiğini anlatan çok güzel bir interaktif sunum var. sitenin hemen sonuna doğru ise beynin yapısını anltan dış kaynaklara yer verilmiş.

Algılarımızı, ilgilerimizi, tepkilerimizi, kısaca hayatımızı şekillendiren beynimizi daha iyi tanımak için çok iyi bir şans...
düşünün, beyin öyle bir şey ki, öte yandan, istediğiniz gibi programlayabilirsiniz de! muhteşem bir organ.
o varsa ve sağlıklıysa varız, yoksa şu an klavyesine dokunduğum bilgisayar bile bizden daha üstün oluyor.. :)
böle traji-komik bi durum yani...

beynimize iyi bakalım ...

sitemiz : http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0711/multimedia_hafiza2.aspx?Konu=1

diğer önemli kaynaklar ise:

Tepeden Tırnağa Beyin
thebrain.mcgill.ca/flash/index_d.html
McGill Üniversitesi'nin (Montreal, Kanada) bu kapsamlı web sitesinde belleği de kapsayan tüm beyin işlevlerini inceleyebilirisiniz. Beyin sosyal, psikolojik, sinirbilimsel, hücresel ve moleküler açıdan olmak üzere beş düzeyde sunuluyor. Her düzeyde Fransızca ya da İngilizce olmak üzere başlangıç, orta ya da ileri aşama açıklamalardan birini seçebiliyorsunuz.

BBC: İnsan Beyni Haritası
www.bbc.co.uk/science/humanbody/body/interactives/organs/brainmap/index.shtmlBu sitede BBC insan beyninin işleve ve yapıya göre düzenlenmiş interaktif bir haritasını sunuyor. Sitenin Kaslar, İskelet ya da Sinir Sistemi gibi bölümlerini dolaşmak da eğlenceli.

Beyin Hasarlarını Çözme Vakfı (BIRF)
www.birf.info/home/library/memory/mem-memtech.html
Vakıf sitesinin bellekle ilgili bölümü beyin hasarı olanlarla sınırlı kalmayan daha geniş bir kitleye dönük somut makaleler içeriyor. Konular arasında bellek teknikleri, belleği geliştirici oyunlar, inme sonrası bozulmayı önleme, belleği ve hasarları anlama sayılabilir.

NPR: H.M.'nin Beyni ve Bellek Geçmişi
www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=7584970&sc=emaf
Bu site H.M. ve hastalığının bellek incelemesine katkıları üzerine ayrıntılı bir bakış açısı sunuyor. Ayrıca HM'ye ilk testleri uygulayan psikolog Brenda Milner'la bir görüşmeye yer veriyor.

Oatfield Estates'te Elit Bakım
www.elitecare.com/oatfield_estates
Bu huzurevinde “yaşlı bakımı ve muhtaç insanlar için” kullanılan Elit Bakım'ın ardındaki felsefeye ilişkin daha geniş bilgi edinebileceğiniz bir site. Sayfanın sağındaki linkleri tıklayarak, huzurevindeki ortam, düzen, huzurevi yönetimi, teknoloji ve programlarla ilgili açıklamaları görebilirsiniz.

Hiç yorum yok: