30 Mart 2009 Pazartesi

kedili kitaplar

Aşağıda listelenmiş olan kitaplar, blogumda ana sayfada yer alıyordu ama bir süredir sayfamda bir takım değişikliklere gitmek istediğimden, bu listeyi yazı arşivime kaldırmaya karar verdim. Aşağıdakiler haricinde son zamanlarda kediler ile ilgili çok ilginç bir kitap çıktı, ben henüz okuyamadım ama listemin ilk sıralarında beni bekliyor ;)
ismi:

diğerleri:
KEDI BAKIMI - Mustafa Akay Kedili her evde bulunmasi gereken bir kitap. Kedinizin beslenmesi, egitimi, sagligi, asilari ve hatta üreme kontrolü hakkinda bilgilendiriyor. Ayrica resimli kedi cinslerine de yer verilmis.
KEDI PSIKOLOJISI - John C. Wright, Judi Wright Lashnits Bir kediyle yasayanlar bilir. Is disardan göründügü kadar kolay degildir ve sadece bakimini yapmakla kurtulamazsiniz. Her zaman alttan almak ve daha derinlere inmek zorundasinizdir. Bir süre sonra eve yorgun argin gelseniz de önce onu mutlu eder, açliktan ölseniz de önce onun yemegini verir hale gelirsiniz. Bütün bunlara ragmen yaptiklarinizin karsiligini alamiyorsaniz bu kitabi mutlaka okuyun. Hayvan davranislari uzmani Doktor John Wright'in tecrübelerinden ve tedavi yöntemlerinden yararlanin. Böylece kedinizden vazgeçerek kolay yolu seçmek yerine onu anlamaya çalisin.
KEDILERIN DOKUZ DUYGUSAL CANI - Jeffrey Moussaieff Masson Bu kitap, kedilerin gizemli iç dünyalarina yapilacak yolculugun bileti diyebiliriz. Yazar kendi kedilerini izleyip edindigi tecrübeleri bizimle paylasirken baska kedi severlerin basindan geçmis olaylara da yer veriyor. Kedilerin dokuz duygusal cani yazar tarafindan söyle siralaniyor; narsisizm, sevgi, halinden hosnutluk, baglilik, kiskançlik, korku, öfke, merak, oyunculuk. Ayrica kitapta "Kediler nankördür!" gibi kaliplasmis tanim ve suçlamalara da karsi çikilip nedenleri siralaniyor. Okurken kendi kedinizi düsünüp yazilanlarin aslinda ne kadar dogru oldugunu farkedecek ve kedinize çok daha farkli bir gözle bakmaya baslayacaksiniz.
PISI PISI VAR MI SENIN GIBISI - Pam Johnson Kedi davranislari uzmani olan Pam Johnson, kitabinda kedilerde görülebilecek bütün davranis bozukluklarina deginiyor. Kedisiyle bekledigi yakinligi yakalayamayan ve onu kontrol edemeyen kedi ailelerine alternatif çözümler sunuyor. Ayrica yeni kedi sahiplerine de bu davranislari önceden önleyebilme olanagi veriyor. Kedinizde simdiye kadar ögrettiklerinizi reddetme, asiri saldirganlasma, ev hayatina uyum saglayamama gibi problemler farkettiyseniz mutlaka okuyun.
KEDINIZ VE SIZ - Vida Adamoli Bu kitabi okuduktan sonra kedinizin davranislarina nasil tepki vermeniz gerektigini daha iyi anlayacaksiniz. Bunun yaninda çesitli hastaliklar ve tedavi yöntemleri konusunda bilgilenecek, kediler hakkindaki dogru ve yanlislari, anlatilan hurafeleri, gizli güçleri okuma imkani bulacaksiniz. Bu zengin kedi rehberinde ayrica stresi azaltmak ve kedinizle olan baginizi güçlendirmek için birlikte yapabileceginiz egzersizlere de yer verilmis. Kedili yasami seçen herkesin okumasi gereken bir kitap.
KEDI GÜLÜSÜ - Deniz Kavukçuoglu Bugünlerde kedi seven sevmeyen, besleyen beslemeyen, genç yasli herkesin okudugu meshur kitap, gerçekten de meshur olmayi hakeden kitap. Deniz Kavukçuoglu, Türk ve Dünya Edebiyatindan hikayeler ve siirlerle süsledigi anlatimini resimlerle de zenginlestirmis. Sadece kendi kedilerine degil etrafindaki bütün kedilere deginmis ve bize birçok kediyi tanima sansi vermis. Bence "Kediler de güler mi?" demeyin, bu kitabi okuyun. Güldüklerini göreceksiniz.
KEDI MEKTUPLARI - Oya Baydar Kedi Mektuplari sadece kedileri anlatmaz, insanlari da anlatir. Hayat kargasasini, insanlarin hirslarini, takintilarini, sevinçlerini ve hatta politikayi bile konu alir. Bunun yaninda romanin kahramanlari Nina ve Arthur adindaki kedilerle bütün kedilerin etten ve kemikten olduklari, onlarin bir hayatlari, duygulari ve kendilerine has özellikleri oldugu üzerinde durulur. Kedi Mektuplari sadece kediseverlerin degil bütün insanlarin okumasi gereken bir kitap. Tabii eger kendinize Oya Baydar'in tuttugu boy aynasindan bakmayi göze aliyorsaniz...
GÖÇMÜS KEDILER BAHÇESI - Bilge Karasu Edebiyat asiklarinin kaçirmamasi gereken bir kitap. Eminim sizin de siki bir okuyucu olarak Bilge Karasu arasi vermenizin zamani gelmistir. Yazarin ölmeden önce yazdigi ve denemelerinin bulundugu NE KEDISIZ NE KITAPSIZ da kaçirilmamasi gerekenlerden. Bir kedi asigi olan Bilge Karasu'yun dilinden çok zevk alacaginizi garanti ederiz.
DISI KEDI - Colette Bir adamin kedisine olan bagliligi nisanlisinin kediyi rakip olarak görmesine hatta onu öldürmek için planlar yapmasina neden olabilir mi? Kiskanmanin da sinirlari var midir? Iste size hem kedi-insan iliskilerini hem de kadin-erkek iliskilerini konu alan harika bir kitap. Colette bir kadin ve bir kedi arasindaki tehlikeli rekabeti tüm çarpiciligi ile gözler önüne seriyor.
IÇERDEKI KEDI - William S. Burroughs Okurlarina etraflarinda onlardan yardim bekleyen milyonlarca kedi oldugunu enfes bir dille anlatan yazar, kitabinda ayrica yesilin hergün biraz daha yok olmasina, dev binalarin etrafi kusatmasina da karsi çikiyor. Hayvanlari seven bizler, doganin yok olmasina seyirci kalabilir miyiz dersiniz? Mutlaka okunmasi gerekenlerden. THOMASINA - Paul Gallico Kitap, insan-hayvan ve insan-insan iliskilerini, insanin dogaya yabancilasmasini çok iyi yansitiyor. Thomasina adindaki hasta kedi, sahibi olan küçük kizin veteriner babasi tarafindan uyutuluyor. Hayatinin hatasini yapan baba kizinin nefretiyle cezalandiriliyor. Thomasina'nin agzindan kendi ölüm hikayesi.
FELIDAE - FRANCIS - CEVA CANEM - DÜELLO - Akif Pirinçci Iste size hem gerilimi hem kedileri hem cinayetleri hem de vahseti anlatan muhtesem bir dörtlü. Birinci kitaba baslayinca dördünü de okumaktan kendinizi alamayacaksiniz. Hem kedileri daha iyi taniyacak hem de enfes bir polisiye okumanin zevkine varacaksiniz. Ayrica hayvanlarin genetigiyle oynanmasindan tutun da deneylerde kobay olarak kullanilmalarina kadar birçok gerçekle yüzleseceksiniz. Sunu da söylemeden geçemeyecegim; bu kitaplar bildiginiz polisiyelere benzemiyor. Belki isin içine kediler de karistigindan bilemiyorum, gerçekten katili önceden tahmin edemiyorsunuz.
KIRMIZI GÖREN KEDI - Lilian J. Braun Seri halindeki 25 kedili polisiye romana imza atan Lilian Braun, siddet olmadan da polisiye roman yazilabileceginin en güzel kaniti. Kitaplarin ana karakteri Jim Qwilleran, orta yasli bir gazetecidir ve bütün cinayetleri iki siyam kedisi Koko ve Yum Yum'un yardimiyla çözer. Serinin diger kitaplari TERSTEN OKUYAN KEDI, ÇENESINI TUTAMAYAN KEDI, KANAPE ATISTIRAN KEDI, AÇIP KAPAYAN KEDI vs... KEDI PAF - Hartmut von Hentig Insanla kedi arasindaki sevginin derinlemesine incelenmesi Kedi Paf, ama bahsedilen bir hayvan sevgisi degil, insan sevgisi. Bu yüzden sadece kediseverler degil bütün insanlar tarafindan okunmali.
KEDI KITABI - Gökhan Akçura Kedi kitabi Türk Edebiyati'nin ünlü kalemlerini bir araya getiren harika bir kitap. Kimler yok ki; Peyami Safa, Cahit Sitki Taranci, Orhan Veli Kanik, Haldun Taner, Behçet Necatigil, Bilge Karasu, Gülriz Sururi gibi hepsi kendi alaninda devlesmis onlarca isim. Fakat Gökhan Akçura bununla da kalmamis, kitabini Tan Oral ve Behiç Ak gibi ünlü çizerlerinden elinden çikan kedili resimlerle de süslemis. Bence kaçirilmamasi gereken kitaplardan biri daha.
EN GÜZEL KEDI HIKAYELERI - Derleme Birbirinden ünlü 21 yabanci yazarin kedilerle yasadiklarini, hikayelerini, çevrelerinde sahit olduklarini bir arada bulabileceginiz bir kitap. Emile Zola, Rudyard Kipling, Mark Twain, Patricia Highsmith bu isimlerden sadece birkaçi.
ÇAGDAS TÜRK EDEBIYATINDA KEDI HIKAYELERI - Alper Çeker Isterseniz birde kendi yazarlarimizin kediler hakkindaki düsüncelerini okuyalim. Inanin büyük zevk alacaksiniz.
NEVROTIK KEDI SAHIBIYLE NASIL YASARSINIZ - Staphen Baker Eger kedinizin etrafinda pervane oluyorsaniz, disardayken akliniz hep evdeyse, onu daha fazla nasil mutlu edebileceginizi düsünüyorsaniz, onu daha iyi anlamak için kitaplar aliyorsaniz ve ne yaparsa yapsin ona kizamiyorsaniz hatta hayatinizi kediniz programliyorsa bu kitaba göre yardima ihtiyaciniz var. Siz nevrotik bir kedi sahibisiniz ve mutlaka bu kitabi okumalisiniz.
NEVROTIK KEDIYLE NASIL YASARSINIZ - Staphen Baker Eger kediniz günlük egzersizini koltuk ve halilarin üzerinde yapiyorsa, karni aciktiginda en sevdiginiz yiyecegi midesine indiriyorsa, yataginizi sizinle paylasmak istemiyor ve size kedisiymissiniz gibi davraniyorsa dikkat edin nevrotik bir kediye sahipsiniz. Bir kedinin agzindan yazildigi iddia edilen bu kitap; kedilerin nasil egitilemeyecegini, sizi nasil parmaklarinda oynatabileceklerini, her istediklerini nasil yaptirabileceklerini esprili bir dille anlatiyor.
KEDILERIN EN IYI ÇOCUKLAR OLMASININ 101 NEDENI - Allia Zobel Allia Zobel kitabinda, çocuk sahibi olmak yerine kedi beslemeyi siddetle öneriyor. Gerekçe olarak da kedilerin ergenlik sorunlari olmadigini, ödevlerine yardim etmemiz gerekmedigini ve "Daha gelmedik mi?" gibi sorular soramayacaklarini gösteriyor. Bir kedi bir çocugun yerini tutar mi, bilinmez. Önce okuyun, sonra karar verin isterseniz.
BIR KEDIYI BIR ERKEGE TERCIH ETMEK IÇIN 101 NEDEN - Allia Zobel Allia Zobel bu seferde kedilerin erkeklerden daha iyi oldugunu savunmus ve kanitlamak için çesitli nedenler ileri sürmüs. Iste bazilari: Bir kedinin sofrada gegirdigini asla isitmezsiniz. Kediler sizin daha yasli olmanizi sorun yapmazlar. Kendilerinden önce hayatiniza girmis kedileri umursamazlar. Kediler kendine epey vakit harcamanin ne demek oldugunu bilir ve tirnak uzatmanin, kirildigi zaman da sorun yapmanin önemini anlarlar. Simdi ne düsünüyorsunuz bilmiyorum ama bu nedenlerde bir gerçek payi oldugu kesin.
YENI YILLA GELEN KEDI - Cleveland Amory Bu kedi kitabi, huysuz bir kedi sahibinin huysuz kedisiyle yasadigi maceralari anlatiyor ama bir mucize vaad etmiyor. Yani kitabi okuduktan sonra kedi sevmeyenler sevmemeye, sevenler de sevmeye devam edicekler elbette. Ancak emin olun bu kitaptan sonra kedi sevmeyenler bu özelliklerini ulu orta açiklamaktan kaçinacaklar. Eger kedi sevmeyen tanidiklarinizin konusmalarindan sikildiysaniz bu kitabi hediye edebilirsiniz.
KEDILER IÇIN ADABI MUASERET - Melissa Miller Aslinda kediler için yazilmis bir kitap. Melissa Miller esprili diliyle kedilere hayatlari boyunca karsilasacaklari zorluklar hakkinda çözüm önerileri getiriyor. Evde bir tane bulundurun ki kediniz okuyabilsin. ASKIMIZ KEDI - Armand Eisen Kedilere dair söylenmis en güzel sözler, en tatli siirler, en dokunakli anilar Armand Eisen tarafindan sadece kediseverler için derlenmis. Sikilmadan okuyacaginiz, okurken dinleneceginiz bir kitap.
BENIM SEVGILI KEDILERIM - Anja Meulenbelt Eminim bütün kediseverler kedilerini durmaksizin anlatacaklari birini hayal ederler. Bence Anja Meulenbelt tam olarak bunu yapmis ve kedilerini, kedili hayatini, nelerin degistigini, kedileriyle yasadiklarini anlatmis.
BU KITABIN KUYRUGU VAR - Tan Oral Yazar çocuklugundan beri hayvan dostlariyla kurdugu simsicak iliskileri yine simsicak ve sade bir dille anlatmis. 11 öyküden olusan kitapta essekten tahta kurduna bukalemundan papagana birçok hayvan dostu anlatilmis. Bu kitap sizi isiticak ve gülümsemenizi saglayacak. Küçük okuyuculara da hediye edebilirsiniz.
KEDILERIN DILI - Spencer Holst 20 öyküden olusan bu eserde kediler birçok öyküde karsimiza çikiyor. Özellikle kitaba ismini veren Kedilerin Dili öyküsü gerçekten çok ilginç. Öyküde herseyi bilen bir adamin siyam kedisinin etkisi altinda kalisi anlatiliyor.

1 yorum:

Kabuto dedi ki...

NEVROTIK KEDI SAHIBIYLE NASIL YASARSINIZ tanımını okuyunca nedense aklıma bu blogun sahibi olan sevgilim geldi. Neden acaba?