13 Mayıs 2009 Çarşamba

suya saygı

taa ne zaman önce görmüştüm biletix'de bu serginin ilanını da, gitmek ancak nasip oldu.kime desem su sergisine gittik diye aşağıdaki kısa diyalog yaşandı hep :)
-cumartesi günü sergiye gittik.
-ne sergisi?
-su sergisi..
-ne ne sergisi?
-su sergisi
-alla allaaaa suyun da sergisi mi olurmuş..?
-yok yok çeşit çeşit su yok tabi, amerikan doğa ve tarih müzesi imzalı, bazı firmaların da sponsor olduğu, suyun ne denli önemli olduğunu, nasıl tasarruf yapılması gerektiğini, aynı zamanda suyun bir çok canlıya ne büyük bir yaşam kaynağı ve güç olduğunu anlattığı, sergiyi gezenler tarafından da bazı deneylerin yapılabildiği, kısa videolarla da sunumların olduğu, böle duyarlılığı arttırıcı bir sergi türü işte.
-hııııııı:)

evet bu sergi, öle bir sergi idi.
itü maslak kampüste idi.
sergi yerine doğru kampüs içinden yürürken, yemyeşil ağaçların bize eşlik ettiği ayrı bir zevk idi.ayrıca sergiye girmeden önce, bahçesinde yavru bir golden köpecik görüp, deliler gibi oynadığım bir mutluluk kaynağı idi.


sergi müthiş idi, çok güzel düzenlenmiş, bilgilendirici, suyun muhteşemliği, gücü ve o güce rağmen insanoğlu elinde ne aciz duruma da düştüğü çok güzel vurgulanmış bir sergi idi.
yukarıdaki fotoğrafta:
solda "insanların kullanabileceği su ne kadardır?"
(kişibaşına yıllık ortalama erişilebilir su miktarı)
ABD: 10 milyon litre, Brazilya: 44 milyon litre, Türkiye: 1.4 milyon litre
sağda "insanlar dünyadaki tatlı suyu nasıl kullanır?"
(küresel ortalama)
ev içi ve kentsel kullanımlar: %8, endüstrüyel kullanımlar: %22, tarımsal kullanımlar: %70(bilinçsiz tarımsal alan sulamaları)

su burcundan olan, suya aşık olan, susuzluktan ödü kopan bizi çok etkiledi. zaten en ufak gereksiz suyun musluklarımızdan akmaması için çaba sarfederken, artık daha da duyarlı olacağız.
eğer olmaz isek:
2025 yılında dünya genelinde 2,5 milyar insanın susuz kalacağı öngörülüyormuş. dünyanın yüzde 70 su olsa dahi, içilebilir suyun oranının sadece yüzde 1 olduğu gezegenimizde, 6,5-7 milyar insanın bu konuya duyarlı olması çok önemli. aşağıda bu sergide çektiğimiz bazı fotoğraflar ve açıklamaları var.

Hoşçakal Baiji...
Yalnızca Yantze üzerinde bulunan bir nehir yunusu olan Baiji'nin soyu tükenme sınırındadır. çok sayıda Baiji kaza eseri olta iğnelerine takılmıştır. nehir üzerinde önceden bulunan bazı barajlar da, Baijilerin göç yollarını kapamış ve habitatlarının büyük bölümünü yok etmiştir. Baijilerin esaret altında üremelerini sağlamak için verilen çabalar da başarısızlığa uğramıştır.


Baraj deneyi: barajların nehirlere ve bu nehirlerden beslenen, bu nehirlerde yaşayan canlılara-ekosisteme- ne çok zarar verdiğini ispatlayan bir deney. baraj duvarı bir çok tortuyu tuttuğundan, baraj sonrasında yer alan canlılar besleyici nehir suyundan faydalanamadıkları için zaman içerisinde zayıflıyor ve yok oluyorlar. Ayrıca, baraj göç yollarını kapadığından, bir çok canlı üremek için gitmeleri gereken noktalara ulaşamıyor ve böylece soyları tükeniyor.

bu su pompası modelinde de, suyun yer altından nasıl çıkarıldığı canlandırılmış.

su dediğimizde, illa musluğumuzdan akan su aklımıza gelmemeli tabi, büyük buzul kütleleri de bir çok canlı için bir yaşam alanı. büyük beyaz kutup ayıları da bu canlıların ilk başlarında yer alıyor. fakat küresel ısınma sonucu eriyen buzlar, kutup ayılarının yaşamasını ve gerekli gıdaya ulaşmasını zorladığından, türün devamını da güçleştiriyor.

su o kadar önemli ki, günümüzde dahi bir çok insan topluluğu gün içinde temiz suya ulaşmak için kilometrelerce yol katediyor. fotoğrafta görülen testi tam 225 kilo ve kaldırmaya kalktığınızda inanın çok zor. bu testiyi sergiyi gezen insanların kaldırmaya çalışması için koymuşlar ki, özellikle temiz suyun hayatımız için ne kadar önemli daha iyi anlayalım.


işte bu favorimdi. fotoda görülen küre aslında dünya, ancak maket değil. bir projeksiyon ile küre şeklindeki perdeye görüntülerin yansıtılması. böylece 3 boyutlu bir video görüntüsü sağlanmış. bizim için en etkileyici olanı, karanlık bir alana girdiğimizde, karşımızda, dönen pırıl pırıl bir dünya ile karşılaşmak oldu, nefesimiz kesildi! sonra da oturup, bu çılgın küre üzerinden videoyu izledik...

suya gösterilen saygı bölümünde ise, tarihte önemli yer tutan bazı bilge kişiler tarafından söylenmiş veya din kitaplarında suyun kutsallığı ile ilgili geçmiş cümleler verilmiş.
bunlardan en çok hoşuma gidenlerden biri:
En büyük iyilik su gibi olandır.
Su on bin şeye hayat verir ama
hiçbir şey için çabalamaz.
İnsanların reddettiği yerde akar
bu yüzden Tao gibidir.
Bölüm 8 - Tao Te Ching

bu da, sergiye giderken, İDO'nun süper yeni vapurunda iken..o kocaman, ferah, gıcır, su üstü demir yığınında kendi kendimize eğlenmiştik de, ondan ağızlarımız 5 karış açık :))

2 yorum:

nilo dedi ki...

haha çok şirin çıkmışsınız...

Tolga dedi ki...

Teşekkür ederiz nilo :)

Sergiye gelince, ben uzun süredir hiçbir anlatımı bu kadar dikkatli dinlediğimi hatırlamıyorum...