30 Aralık 2009 Çarşamba

bir modern, bir de geleneksel kurabiye tarifi :)

ne zamandır mutfakta zaman geçirmiyordum, bugün kapadım kendimi...bir iyi iş bir de komik diye nitelendirdiğim "modern yaklaşımlı kurabiyem" ortaya çıktılar. :)

aşağıda tarifini göreceğiniz "tahinli kurabiye"m lezzetli oldu, sevgili cep nilay'ımın tarifidir kendisi, sağol canımcımm. bi gün sana da test ettireceğim, not verirsin ;)

işte ilk defa yediğimde vurulduğum o kurabiye...

tahinli kurabiye: (geleneksel kurabiyem:)


200 gr sana yağ
1 yumurta sarısı (hamura)
1 pk. vanilya
1 s.b tahin
1 s.b şeker
alabildiği kadar un

* isterseniz içine biraz zencefil ve tarçın da ekleyebilirsiniz.
* hamuru kulak memesi kıvamında yoğurup küçük topçuklar yapıyorsunuz :)
* sonra bu topçukları yumurta akına (sarısını hamura koyduğunuz yumurtanın) bulayıp blander ile çekilmiş cevize buluyorsunuz.
* pişirme kağıdı serilmiş tepsiye dizip yaklaşık 180 derecede ısıtılmış fırına atıyorsunuz.
* kurabiyeler çatlayıp HAFİF pembeleşince çıkartıyorsunuz. (Daha hamur gibi duruyor deyip fırında çok bekletmeyin çünkü durdukça sertleşiyor kurabiyeler)


bu modern çalışma ise geçen sene de denediğim ve yine blogumdan tarifini verdiğim yılbaşı kurabiyelerimdan oluşuyor. :)

hamuru yoğurma, kıvamını tutturma, açma, şekil verme vs. her şey geçen seneye göre çok güzel gitmişti. ancak boyama aşamasında biraz (!) tökezledim gibi...ama dedim ya herkesin yaptığını yapmak kolay, bakın benim bu özgün, modern çalışmamda bir kurabiye deseni ötekine benziyor mu? hihihihi...

neyse, sevgili sevgilim çok beğendi tadlarını, yarın da arkadaşlarımın ve ailemin üzerinde deneyeceğim, bakalım reaksiyonları ne olacak :))

ama kimse denemediğimi söyleyemez bu arada değil mi? :)

afiyet şeker olsun...
yeni yıla enerji olsun, mutluluk olsun....

3 yorum:

nilo dedi ki...

Annaaaammm, kuzum bunlar ne kadar da güzel görünüyor böyle! Afiyet bal şeker olsun ne diyelim....

lunawar dedi ki...

kuzucuğum..
enerjini verecek bir yer bulmuşsun gene.. o kurabiyeler ne tatlı olmuştur şimdi.. yeni yıl kurabiyelerinden yerken de ki; yeni yılım böyle tatlı geçsin, kocamla ve arkadaşlarımla bu kurabiye gibi gevrek gevrek gülelim, evimden bereketi hiç eksik olmasın, bize sağlık ve keyif versin.. tamam mı kuzucum??

biberli dedi ki...

ay bunlar ne güzel dilekler böyle luna'cım...oh oh oh diye diye yiyoruz kurabiyeleri zaten, size de yapıp getireceğim inşallah...birlikte gevrek olalım diye... :))

nilo'cuk, birlikte afiyet olacak inşallah...

öperim ikinizi de..