25 Ocak 2010 Pazartesi

Doluca'nın "Narince" içimi...

geçen günlerde Doluca web sitesi ve Bouquet dergisi hakkında bir yazı yazmıştım, hatırlarsanız.
sevgili Doluca yetkilileri yazımı okumuşlar ve yazımı beğendiklerini ifade eden çok güzel bir e-posta yazmışlar. e-postayı gördüğümde ne kadar heyecanlandığımı sizlere anlatamam! :)

bu kibar geri dönüş başlı başına çok hoş bir jest iken, bir de DLC Narince ürünlerinden bir şişe göndermişler...

şimdi ilk işim; sevdiklerimle birlikte, yağan kar altında bu güzel şarabı yudumlamak olacak.
DLC Narince'yi daha önce hiç içmemiştim ancak çevremden aldığım yorumlara göre çok yumuşak bir içimi varmış, çok seveceksin dediler...
severim tabi, sevmem mi :)

sevgili Doluca yetkililerine bu güzel hediyeleri ve duyarlılıkları için çok teşekkür ediyorum...

şimdi, bir önceki yazımda bahsettiğim, o çok özel fotoğrafçı arkadaşım LUNA tarafından çekilmiş DLC Narince fotoğraflarıyla sizleri başbaşa bırakıyorum...teşekkürler luna'cım, deklanşörüne sağlık... :)

DLC Narince 2008

Tokat yöresinde yetiştirilen ülkemizin en kaliteli yöresel üzüm türlerinden biri olan Narince üzümü, Anadolu kökenli beyaz üzümler arasında yıllanma potansiyeline sahip nadir üzümlerdendir. Yörenin üzümlerinin özenle seçilip hasat edilmesi ile Narince üzümünün özgün aromatik lezzetlerinin canlı ve belirgin gücü DLC Narince’de serinletici bir yapıyla birleştirilebilmektedir. DLC serisinin tüm şaraplarında uygulanan ve serinin en bilinen özelliği olan üzümün karakteristiğinin maksimumda şarabına yansıtılması ilkesi gözetilerek üretilmiş olan DLC Narince’de üzümler, sıkma işlemine maruz kalmadan sadece kendi ağırlığıyla akan şıra kullanılmış ve düşük ısıdaki fermantasyonu takiben şarabın olgunlaşması beklenmiştir. Bu işlemlerin sonucunda DLC Narince’de bu variatelin gençken bize sunduğu floral ve meyvemsi kokular dikkat çekerken, fulya çiçeği, yasemin, greyfurt ve portakal aromaları burunda ön planda hissedilmektedir. DLC Narince aromatik, güçlü, akıcı ve canlı bir yapısıyla damaklarda sizi keyifli bir lezzet keşfine davet ediyor.

Üzüm: Narince
Yöre: Tokat
Saklama süresi: Uygun saklama koşullarında rekolte tarihinden itibaren 3-4 yıl
Yemek eşleşmesi: Beyaz etli/deniz mahsullü Asya spesiyaliteleri, Deniz mahsullü makarnalar, Izgara balıklar, Izgara beyaz etler (Tavuk, hindi, bıldırcın vb.), Kremalı ve peynir soslu makarnalar
Servis sıcaklığı: 8-10 °C

1 yorum:

lunawar dedi ki...

hadi canım.. ben çeksem kesin bi bardak isterdim.. isterdim di mi? :)