20 Ekim 2013 Pazar

Bahar'a az kaldı :)

en son aylaaar önce karalamışım bir şeyler...öylesine haftaları sayarak geçirdim ki bu aradaki zamanı, 6 ay geçmiş, farketmemişim!
:)

şu anda fasulyem 36. haftasında..! Koca bir hanfendi artık kendisi :)
hayatımda hiç kimseden yemediğim kadar tekme tokat yiyorum :) olsun, bunu yapabilme hakkı bir tek onun zaten..ayrıca hareketli olması istediğimiz bir şey... ;)

anneannesi deliler gibi çalışıyor haftalardır. yok perdesiydi, alt beziydi, envai çeşit battaniyesiydi derken, kadıncağız ne yoruldu! ve daha maraton başlamadı bile..! doğum sonrası bağırsak hareketlerimi bile düşünüp, erik marmeladı da hazırladı...bense hiçbir şey yapmadım vala..zaten elimden de gelmez...dikiş falan sıkar beni, bu konuda sıkıntıya da hiç gelemem... :)
ba ba ba artiz gibin konuşuyor diyebilirsiniz amma velakin, neyi yapabilirim neyi yapamam çok farkındayım :)

hamilelik zevkli bir süreçmiş, benim hoşuma gitti...
evet kitle olarak genişliyorsunuz, yürürken paytaklaşıyorsunuz, sevdiğiniz sevmediğiniz herkes elini karnınıza götürmek suretiyle size ilgi gösterdiğini düşünüyor ve siz "hayır!" diyemiyorsunuz!, kilo alıyorsunuz (ben çok şükür çok almadım, 9 kilo aldım ve 13 kiloya kadar da hakkım var hala:), beliniz ağrıyor, geceleri yatakta sağdan sola dönemiyorsunuz, dönerken illa yardım istiyor ya da  yanınızda yatanı ezmek suretiyle hareket edebiliyorsunuz, bağırsaklarınız sıkışıyor ve onlarla ilgili "düzen" kelimesini içeren hiçbir cümleyi kuramamaya başlıyorsunuz :), uykularınız bozuluyor; gecenin başında uyanıp, türlü türlü şeyler düşünmeye başlayıp sabahı sabah ediyorsunuz, ayaklarınız şişiyor, canınız gecenin bir yarısı lahmacun gibi bir şey çekebiliyor, yemezseniz ölecekmişsiniz gibi hissediyorsunuz (sonra geçiyor ama:)...
ama karnınızda size ait, aşkınıza ait bir şeylerin hareket ettiğini bilmek, orada olduğunu bilmek, doya  doya kimseye hesap vermeden sevip koklayacağınızı ve arınacağınızı bilmek, sevgi çoğaltacağınızı bilmek sonsuz bir mutluluk-muş! :)
8 senedir direndiğim şey buymuş..hım korkmuyor muyum? çoook...çünkü sorumluluk, çünkü "can" ama olacak, yapacağız..herkes nasıl yapıyorsa biz de öyle yapacağız..
umuyorum...

*****


En son yukaridaki notlari yazmis ama yayinlayamamistim, artik daha da buyudum(k). 38.haftamiz yarın bitiyor insallah!

Doğum icin tarih belli; 28 Ekim Pazartesi saat 09:30..sabah 07:00 gibi hastanede olacağız, sonra hazırlıklar falan vee büyük buluşma! :) Kızımızın adına da karar verdik; Bahar...

tek bir sorun var Batı yakasında..o da hala genel anestezi mi almalıyım yoksa epidural sezeryan mı almalıyım emin değilim; aslında emindim..fakat zaman geçtikçe epiduralden pek bi tırsar oldum..fakat o anı yaşamak, eşimle ve bebeğimizle birlikte orada, o anda olmak o kadar da çok istediğim bir şeydi ki! yıllardır, eğer doğum yapsam, kesin epidural yapardım diye atıp tutuyordum, şimdi ise korkuyorum :(
bilmiyorum, o an her şeye karar vereceğim gibi..

her şey hazır..sadece durup düşündükçe, bi sıcak panik dalgası kaplıyor içimi; heyecandan..biz ikili ve bol kedili bir yaşantının ne olduğunu biliyoruz ama bebekli bir yaşantıyı hiç bilmiyoruz. çok yakınlarımızda birilerini de hiç izlemedik böyle bir süreçte..
ben böyle ciddi mevzularda önceden atıp tutan bi tip değilim. başıma geldikçe deneyimliyorum, hayal kurmuyorum..sanırım bu yüzden bir yere oturtamıyorum yaşayacağım şeyi :) ama anın tadını da çıkarıyorum hani...
kocaman bir karnım var, haraketli bir kızım bir de :)
kedilerim ise karnıma daha meraklı haldeler...patiler karnımda uyumayı ve mırıldamayı tercih ediyorlar; özellikle de Biber :)

bir de artık (neredeyse bir haftadır) yatağımda yatamıyorum. salondaki koltukta oturarak ve ortalama 5 yastıkla geçiriyorum gecelerimi.. :) yanımda da illa ki sevgili kocimik ve 3 kedi :)

bugün NST'ye gittim yine. 9 gün önce çektirdiğimiz NST'ye göre kalp atışları 180-150 aralığından, 150-120 aralığına düşmüş ki bu kötü bir şey değil. sadece artık kızımızın iyice büyüdüğünü ve doğumun da çok yaklaştığını haber veren bir tür rakamsal değer..bebek büyüdükçe sert hareketler-dönüşler yapamıyor tabi ve duyu da azalıyor. değerin düşmesi normal...

Salı günü kontrolümüz var ve bir NSTmiz..merak ediyorum kaç kilo oldu :) en son geçen hafta Cuma günü gitmiştim kontrole (hatta kendi doktorum Kurban Bayramı tatilinde olduğundan Sedat Bey muayene etti).
Kızım 3000 gr olmuştu! :) ama benim kaç BİN gram olduğuma bakmadık :) ki  4 ekim'deki muayenemde 2 kilo almış olduğum ve hamileliğim boyunca toplam 11 kgyi tamamladığım kayıtlara geçmişti :)
gerçi bendeki iştah son 3-4 haftadır tanımlayamadığım bi biçimde gelişmekte..bakalım Salı günü verisi ne olacak :)

tam olarak 4 gün öncesine kadar ayaklarımda hiç ödem olmamıştı..sadece işe gidip gelirken, tüm gün ayaklarımı aşağıda tutmaktan bazen şişiyor, akşamları uzattığımda ise geçiyordu..şimdi 4 gündür yani bayramın ilk gününden beri geçmiyor...ayak parmaklarım, ki özellikle sağ, sanki başka birinin ayak parmaklarını benim ayaklarıma takmışlar gibi :)) parmaklar ayaklarıma ufak geliyor :))
neyse ben bile geç kaldım şişmek için, gayet normal bunlar...

bu arada söylemekte fayda var; insanın dengesi epey bozuluyormuş karın büyüdükçe...yürürken badi badi yürüyorum ama bir kabadayılık da var tabi genel hal ve duruşumda :) çok komik, gerçekten :))) bugün nice zaman sonrasında Kadıköy'e şöyle bir hava almak için gittik..karnıma bakılmasından inanılmaz rahatsız olsam da bunu göze aldım, evet..ışıklardan karşıya geçerken, arabaların önünden koca göbeğimle bir geçişim vardı ki, hiç unutmayacağım..sanırsınız tombalak devlet başkanı yürüyüşte :)))))

efenim durum böyleyken kaldı 8 günümüz...
dün arkadaşlardan sevgili Osman'ın dediği gibi, buralara yazabilmem bir dahaki Bahar'a kaldı.. :)

kızımla cici fotomuzun da olduğu yeni bir yazıda görüşmek üzere efenim..bize şans dileyin..

sevgiler..

Bahar'ın annesi :)

2 yorum:

lunawar dedi ki...

Gökçem.. yavru kuşum.. insan ne tuhaf oluyor böyle teyze olma arifesinde.. hayırlısıyla yanınızda olacağım.. mümkünse ilk gören ben olacağım minik Bahar'ı:) hadi az kaldı.. sık dişini:)

JuVeNiL dedi ki...

o kadar uzun zamandır okumamışım ki, şimdi gördüm! hayırlı olsun, ömürlü, sağlıklı,mutlu olsun Bahar :) Sevgiler, Juve